جایگاه عرفان و تصوف در اسلام/ گفت و گو/
43 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : هفت اسمان ) بهار 1382 - شماره 17 )(34 صفحه - از 11 تا 44)
تعداد شرکت کننده : 0

دکتر سیدیحیی یثربی در سال 1321 هجری شمسی در شهرستان تکاب از توابع آذربایجان غربی متولد شد و تحصیلات حوزوی را تا مقطع خارج در حوزه علمیه قم ادامه داد و همزمان به تحصیل علوم عقلی نیز پرداخت، سپس وارد عرصه تحصیلات دانشگاهی شده، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته فلسفه اسلامی در دانشگاه تهران به پایان رساند و از سال 1362 به عنوان استاد و عضو هیأت علمی در دانشگاه‏های کشور مشغول کار شده است.

از جمله تألیفات ایشان می‏توان کتاب‏های زیر را نام برد:

فلسفه عرفان، عرفان نظری، تصحیح و ترجمه نجات ابن‏سینا، آب طربناک، فلسفه امامت، عیار نقد، ماجرای غم‏انگیز روشنفکری در ایران، نسبت دین و عرفان و دهها مقاله و نوشته دیگر که در مجلات علمی کشور چاپ و منتشر شده است.

دکتر یثربی علاوه بر کار علمی و تحقیقی عهده‏دار مسئولیت‏های اجرایی نیز بوده است که از آن میان می‏توان مدیریت گروه فلسفه دانشگاه تبریز، ریاست دانشکده الهیات دانشگاه تربیت معلم تبریز، ریاست دانشگاه کردستان و ریاست پژوهشکده حکمت و دین‏پژوهیِ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی را برشمرد.

وی درحال حاضر عضوهیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بوده، به تدریس وتحقیق درزمینه فلسفه، تصوف، دین‏پژوهی و مسائل اجتماعی اشتغال دارد. ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی