مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید یحیی
نام خانوادگی:یثربی
پست الکترونیک:yahya@yasrebi.org
آدرس وب سایت:http://www.yasrebi.org
نخصص ها:فلسفه

زندگی نامه

آقای سید یحیی یثربی در سال 1321 در روستای «چراغ تپه سفلی» از توابع شهرستان تکاب دیده به جهان گشود. در سال 1326 وارد مکتب خانه روستا گردید و با آموختن قرآن و سپس خواندن و نوشتن ادبیات فارسی آشنا گردید. سال 1335 وارد حوزه علمیه زنجان گردید و علوم مقدماتی را در آنجا فرا گرفت. در سال 1337 جهت ادامه تحصیل در علوم حوزوی، وارد حوزه علمیه قم و حریم عش آل محمد گردید. اساتید ایشان در شهر مقدس قم بزرگانی چون: «آیت الله مرحوم ستوده»، «دوزدوزانی»، «علامه طباطبائی»، «مفتح سلطانی»، «منتظری»، «مکارم» و .... بودند. در کنار دروس حوزوی در مقطع دکترا در رشته (فلسفه و حکمت اسلامی) از دانشگاه تهران فارغ التحصیل گردید.
تحصیلات:
ابتدایی: در مکتب خانه روستای (چراغ تپه)، در شمال «تکاب آذربایجان غربی» ابتدا قرآن آموخته، سپس با خواندن و نوشتن و ادبیات زبان فارسی آشنا شدم. از سال 1326 شمسی تا 1334.
حوزه ای: از سال 1335 در حوزه علمیه زنجان به تحصیل علوم مقدماتی (صرف، نحو و منطق) پرداخته، سپس در سال 1337 وارد حوزه علمیه قم شدم.
از آن تاریخ تا سال 1344 در دو زمینه به تحصیل مشغول شدم:
* در اصول فقه و فقه که سطح را تمام کرده، و مدتی هم (اگر چه در مقیاس حوزه بسیار کم) از درس خارج مراجع تقلید بهره بردم.
* در علوم عقلی، که شرح منظومه ، شرح اشارات و قسمتی از اسفار اربعه را خواندم.
دانشگاهی: دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای فلسفه و حکمت اسلامی را در دانشکده الهیات دانشگاه تهران، از سال 1346 تا 1358 با امتیاز گذراندم.
استادان:
حوزه: حضرات آیات : دوزدوزانی، ستوده، سبحانی، مکارم، مفتح، منتظری، سلطانی و در اواخر مرحوم علامه طباطبایی.
دانشگاه: استادان بزرگوار: شهابی، زرین کوب، ملک شاهی، مطهری، جلیلی، صاحب الزمانی، آریان پور، یزدگردی، فلاطوری، حائری، تفضلی، الهی قمشه ای و ...